Doğru Tekstil Firması Nasıl Seçilir?

Günümüzde birçok tekstil firması, toplu üretim yaparak müşterilerine hizmet vermektedir. Basit bir düşünceyle tekstil ile ilgili her üretimi her tekstil firmasının yapabileceği düşünülse de bu bir yanılgıdır. Bazı tekstil firmaları bazı ürün çeşitlerinde profesyonel hizmet vermeye daha yatkındır. Kaliteli bir üretim için, çalışma alanınıza uygun üretim yapabilecek bir firma tercih etmelisiniz.

 

Doğru tekstil firmasını seçerken dikkat edeceğiniz hususlar şu şekildedir:

 

  1. Kuruluşu Eski Firmalar

Sorunsuz bir tekstil hizmeti almanın en iyi yolu, “üretime hazırlık – üretim – nakliye – ödeme” gibi bu hizmetin ilgili tüm aşamalarına hakim bir firma seçmekle başlar. Uzun süredir piyasada olan firmalar geçen yıllar içinde birçok sipariş alıp müşterilerle ilgilendikleri için bir şirket kültürüne sahip olmuşlardır. Siparişinizi standart bir prosedür içinde yürütebilirler.

 

  1. İnternet / Telefon ile Kolay Ulaşılabilir

Bir firmanın eski olması kadar yeniliklere ayak uydurabilmesi de çok önemlidir. Özellikle kendi web sitesi olan ya da LinkedIn gibi profesyonel iş web sitelerinde profili olan tekstil firmalarını tercih etmenizi öneririz. Bir tekstil firmasının dijital pazarda yer alması müşteri iletişimine ve tanınır olmaya özen gösterdiği anlamına gelir. Böylece müşteri hizmetleri açısından daha az sorun yaşayabilirsiniz.

 

  1. Ürününüze Benzer Siparişler Almış Firmalar

Her ürünün üretim aşamasında o ürünün özelinde dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Bir tekstil firmasının her çalışanı bunları ancak deneyimleriyle anlayabilir. Dolayısıyla üretimini yaptırmak istediğiniz ürüne benzer ürünleri daha önce üretmiş firmalar, sizin ürününüzün üretimine dair önemli detaylar hakkında çoktan bilgi sahibi olacaktır.

 

  1. Numune Sağlayan Firmalar

Bir siparişin üretimine geçmeden önce, nasıl bir ürünün ortaya çıkacağını görmek için ciddi bir tekstil firmasının mutlaka size numune sağlaması gerekir. Numunelerin genelde siparişten 1-2 hafta sonrasında size temin edilmesi gerekir. Numuneyi kontrol ederek ürününüzün nasıl olacağını önceden görebilirsiniz. Bu çok önemlidir çünkü yüksek sayıda üretim yapıldığında ve sipariş tamamlandığında, yanlışları düzeltmenin hiçbir yolu yoktur. Ya tekstil firması ya da müşteri zarar edecektir.

 

  1. Kalite ve Fiyat Dengesi

Tekstil firmaları üretimini istediğiniz ürün modeli ve sipariş miktarınıza göre siparişinizin fiyatını belirlerler. Siparişinizi verirken önceliğinizin ne olduğunu düşünmelisiniz: En iyi fiyat mı, en iyi kalite mi, veya optimum denge mi? Hiçbir beklentinizin olmadığı bir ürünün üretimini yaptırmak istiyorsanız en iyi fiyat için birçok tekstil firmasından fiyat alabilir ve en ucuz teklifi veren firma ile çalışabilirsiniz. Ancak sonucun nasıl olacağını önemsiyorsanız mutlaka kalite / fiyat dengesine dikkat etmelisiniz.

 

  1. Kullanılacak Malzemeler ve Kumaş Özellikleri

İyi bir tekstil firması sizi üretimde kullanacağı malzemeler hakkında açıkça bilgilendirir. Ürününüzün yün / polyester karışım oranını siz belirleyin ve ürününüzün kumaşına kazandırılabilecek diğer özellikler hakkında bilgi edinin. Örneğin askeri tekstil alanında kumaşın ripstop olmasına dikkat edilir, bu bir dikim tekniğidir ve kumaşın yırtılmaz olmasını sağlar (Veya yırtıldığında bu yırtık kumaşta genişlemez). Tekstil ürününüzün kumaşı antibakteriyel, kırışmaz, hafif, ateşe dayanıklı vb. olabilir.

 

  1. Renk Kodu ile Çalışın

Ürününüzün rengi sizin için ne kadar önemli? Tekstil firmasına verdiğiniz numune ile siparişiniz sonucu elinize geçecek ürünün renkleri tamamen aynı mı olmalı, ya da benzer olması yeterli midir? Üretimde sizin için önemli olan konuları, görüşmeye gitmeden önce mutlaka belirlemelisiniz. Eğer burada ele aldığımız gibi, örneğin renkler sizin için çok önemliyse, ayrıca kumaşın pantone renk kodunu firma ile paylaşmalısınız. Tekstil firmasının dikkat etmesini istediğiniz her konuyla ilgili, onlara gerekli tüm bilgiyi sağlamalısınız. Bu bilgiler firmanın her çalışanı tarafından kolayca anlaşılabilecek basit bir anlatım ile olmalıdır.

 

  1. Sipariş Sürecini Netleştirin

Sipariş sürecinde ödemenin ne zaman alınacağı, numunenin ne zaman teslim edileceği, üretimin ne kadar vakit alacağı, nakliyenin ne kadar sürede ve nasıl gerçekleştirileceği gibi birçok aşama bulunur. Bu aşamaların tamamında tekstil firmasıyla anlaşmak ve konunun üzerinden geçmek müşterinin de üreticinin de faydasınadır. Profesyonel bir tekstil firması size sipariş süreci hakkında güvenilir ve detaylı bilgi sağlar.